Manazer

Je čas sa včas zorientovať pre firemnú analýzu rizík

Rok 2024 stavia zodpovedné firmy pred požiadavku preukázateľne prijať technické aj prevádzkové opatrenia v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti. Tie vyplývajú z legislatívy európskej smernice NIS 2. Budú možno platiť aj pre vašu firmu. Ide o požiadavky riadenia rizík, personálnej bezpečnosti a riadenia prístupov, bezpečnosti sietí a prevádzky informačných systémov, a v čase aj povinnosti absolvovať audit v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

O čo presne ide?

Vyhláškou (362/2018), platnou od septembra 2023, je definovaný zoznam požadovaných bezpečnostných opatrení, ktoré budú pre firmy spadajúce pod smernicu NIS 2 povinné.

Aj napriek tomu, že doposiaľ nie sú presne vymenované sektory a veľkosť firmy s povinnosťou riadiť sa touto vyhláškou, je odporúčaním špecialistov na kyberbezpečnosť to, aby si subjekty vo vlastnom záujme a s predstihom zrealizovali aspoň analýzu rizík. Vykonajú tak dôležitú identifikáciu firemných procesov a systémov, a zároveň získajú čas na odstránenie zraniteľností, ktoré by mohli mať dopad na fungovanie a chod firmy v dôsledku kybernetických incidentov.

Základnú informáciu o tom, na ktoré subjekty sa bude smernica NIS 2 vzťahovať, nájdete napríklad na: https://digital-strategy.ec.europa.eu/sk/faqs/directive-measures-high-common-level-cybersecurity-across-union-nis2-directive-faqs

NIS2 sa vzťahuje na subjekty z týchto sektorov:

Odvetvia s vysokou kritickosťou: energia (elektrina, diaľkové vykurovanie a chladenie, ropa, plyn a vodík); doprava (letecká, železničná, vodná a cestná); bankovníctvo; infraštruktúry finančného trhu; zdravie, vrátane výroby farmaceutických výrobkov vrátane vakcín; pitná voda; odpadové vody; digitálna infraštruktúra (internetové výmenné body; poskytovatelia služieb DNS; registre názvov TLD; poskytovatelia služieb cloud computingu; poskytovatelia služieb dátového centra; siete na doručovanie obsahu; poskytovatelia dôveryhodných služieb; poskytovatelia verejných elektronických komunikačných sietí a verejne dostupných elektronických komunikačných služieb); riadenie služieb IKT (poskytovatelia spravovaných služieb a spravovaní poskytovatelia bezpečnostných služieb), verejná správa a kozmický priestor.

Ďalšie kritické sektory sú tieto: poštové a kuriérske služby; nakladanie s odpadom; chemické látky; potraviny; výroba zdravotníckych pomôcok, počítačov a elektroniky, strojov a zariadení, motorových vozidiel, prívesov a návesov a iných dopravných zariadení; poskytovatelia digitálnych služieb (online trhy, internetové vyhľadávače a platformy služieb sociálnych sietí), a výskumné organizácie.

Kybernetická bezpečnosť sa týka každej organizácie či firmy. Požiadavky smernice by ste nemali riešiť kvôli tomu, že ich stanovuje vyhláška a z nedodržania môžu hroziť pokuty. Ale preto, že nebezpečenstvo útoku je stále prítomné.

Publikované: 18. decembra 2023

Martin Ondrušek

Manažér informačnej bezpečnosti

GAMO a.s.

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 18. decembra 2023

reklama

Marcela Gottwaldová

GAMO a.s.

Aj keď éra umelej inteligencie vyvoláva pomerne polarizované názory, je zjavné, že technologický pokrok sa nedá zastaviť ani ignorovať. Potvrdzuje...

Zuzana Peciarova

GAMO a.s.

Nefinančný audit firiem bude už čoskoro vyžadovať pravidelné vykazovanie informácií o udržateľnosti, týkajúcej sa vplyvu firmy na životné prostredie, komunity...

Branislav Lupták

GAMO a.s.

Pokročilé prepojenie dátových zdrojov zvyšuje vo výsledku kvalitu lekárskej starostlivosti, automatizuje procesy, minimalizuje riziko individuálneho pochybenia a dostupným spôsobom umožňuje...
reklama