Meeting kolegov

Efektívna správa dát a centralizácia systémov je to, čo chceme. Prečo a ako na to

Existuje viacero spôsobov, ako pristupovať k centralizácii systémov a správe dát a voľba závisí od konkrétnej situácie a požiadaviek organizácie. Centralizácia systémov a správa dát reálne prináša mnoho výhod, najmä v oblasti efektivity, jednotnosti a zabezpečenia informácií. Jednotný agendový systém môže byť jednou z možností pre centralizovanú správu dát a procesov.

Čo majú spoločné dátový analytik, manažér controllingu a CFO?

Túžbou je vždy pracovať s kvalitnými, konzistentnými a aktuálnymi dátami. Vyhnúť sa duplicitám a chybovosti v záznamoch, ktoré spracovávajú alebo vyhodnocujú. Inštitúcie, prevádzkujúce množstvo informačných systémov, registrov a vedúce rôzne agendy či vytvárajúce nespočetne veľa excelových prehľadov s položkami v desiatkach tisíc záznamov, rozhodne ocenia zavedenie Master Data Managementu. Systém pre centrálnu správu dát (MDM) je jednoznačnou voľbou aj pre pozície troch pracovníkov v úvode.

MDM je základný prvok pre centrálne riadenie a distribúciu kľúčových číselníkových dát, a zároveň dôležitá súčasť – „základných pilier“, jednotného agendového systému JAS. Zabezpečuje riadenie, administráciu, dátovú správu a publikáciu kľúčových dátových entít a umožňuje ich prechod a využitie na kvalitatívne vyššej úrovni dátových analýz, reportingu či riešení BI.

A teraz jednoduchšie vysvetlenie, tzv. „po lopate“. Ja mám Excel tabuľku, kolega má Excel tabuľku, obchodníci majú tabuľku, ekonómky majú tabuľku. Východisková bola pre všetkých rovnaká tabuľka a rovnaké dáta, len používaním, prispôsobovaním a časom, keď každý má do nej potiahnuté iné parametre alebo o niekoľko atribútov viac, môže dôjsť k nesprávnym alebo nerealizovaným aktualizáciám vybraných parametrov. Stačí, aby jeden člen tímu prehliadol informáciu s inštrukciou o zmene číselníka zákazky a – vznikajú chyby vo výkazoch, znižuje sa efektivita práce, až môže dôjsť k neriadenému chaosu v dátach.

MDM umožňuje predchádzať chybovosti. Integrovať a synchronizovať dáta o zákazníkoch, dodávateľoch, produktoch s rôznymi systémami a procesmi v podniku tak, že sa cez rôzne systémy alebo moduly zaručene vždy pozeráte na rovnaké, aktuálne a kompletné dáta. Týmto spôsobom sa minimalizuje duplicita, nekonzistentnosť a chyby v dátach, a zlepšuje sa efektivita a produktivita v rámci podnikových procesov.

Ako je to možné? V MDM vznikne centralizovaný záznam, ktorý bude obsahovať všetky požadované atribúty. Informačné systémy spoločnosti majú po integrácii na systém MDM k dispozícii rovnaké dáta z rovnakého zdroja. Ak potom zmeníte hodnotu v jednom atribúte, tak sa zmena prenesie do všetkých systémov. Všetci navyše pracujú s rovnakými dátami aj po akejkoľvek zmene v kľúčových číselníkových alebo kmeňových dátach.

Áno, systém pre centrálnu správu dát, MDM, je základom pre zaručene správne dáta. Predovšetkým v prípadoch, keď máte veľa rôznych systémov a v každom pracujete s dátami rovnakej povahy, potrebuje ich mať celistvé a integrovateľné.

Ďalšou výhodou využitia MDM platformy je jej integrácia so systémom typu Data Warehouse (DWH) a business intelligence (BI) nástrojmi. DWH slúži ako centrálna platforma pre ukladanie a spracovanie veľkého množstva transakčných dát z rôznych zdrojov. Systém MDM poskytuje dôležité referenčné dáta pre DWH, ktoré sú potom využívané v analytických procesoch a tvorbe správ v BI nástrojoch.

Príklad: Ak má produkt „A“ v MDM zadefinované atribúty šírka, výška, dĺžka, tak tieto číselníkové dáta zostanú identické a pripravené na prácu a použitie vo všetkých ďalších systémoch. Keď do tohto príkladu pripojíme k číselníkovým dátam aj prevádzkové, teda transakčné dáta typu – kedy, koľko produktov, akého typu, pôjde akému zákazníkovi, sme na najlepšej ceste k BI reportingu. Vo finále, pokiaľ máme dobre spravované číselníkové dáta, môžeme vedľa nich postaviť transakčné dáta, a potom nad tým celým smelo akýkoľvek BI report. Spojenie týchto systémov zlepšuje prístup k dátam a zvyšuje ich kvalitu, čo má pozitívny vplyv na rôzne oblasti podnikania, ako sú rozhodovanie, marketing, predaj a skladové hospodárstvo.

Jednotný agendový systém (JAS) je softvérový nástroj, ktorý slúži na zjednotenie a koordináciu rôznych agendových procesov a úloh v súkromnej organizácii alebo vo verejnej správe. Ide o modulárne riešenie pripravené na konkrétne obchodné alebo procesné situácie u zákazníkov. Dátoví analytici dokážu transformovať zložité dátové toky a mechanizmy do fungujúcich, bezpečných a prehľadných celkov.

JAS prináša nový pohľad na existujúce dáta, poskytne kvalitný prehľad o výkonnosti organizácie v očakávanej forme, a podporí biznis rozhodovanie v reálnom čase. Centralizáciou systémov alebo ich častí prispieva k lepšiemu riadeniu, zvýšenej efektivite, znižovaniu chýb, zlepšenej sledovateľnosti i transparentnosti, a zvýšenej spolupráci medzi rôznymi aktérmi v obchodno-procesnom reťazci.

Implementácia centrálnych systémov je investíciou do budúcnosti firmy, ktorá pre vás získa konkurenčnú výhodu, zlepší zákaznícke služby, zvýši efektivitu a spoľahlivosť dodávok tovarov a služieb.
Čo poviete, zišiel by sa aj vám?

Publikované: 21. júna 2023

Martin Vosko

Produktový manažér

GAMO a.s.

Tento článok je súčasťou magazínu č.

Publikované: 21. júna 2023

reklama

Peter Bednár

GAMO a.s.

Povedať, že SIEM je ‘mŕtvy‘ je tvrdením, ktoré v komunite kybernetickej bezpečnosti vyvoláva intenzívne diskusie. Je pravdou, že v posledných...

Igor Kmiť

ESET, spol. s r.o.

Firmy čelia aktuálne mnohým kybernetickým hrozbám, ktoré ich môžu zasiahnuť cez široké spektrum vektorov. Správcovia zodpovední za IT bezpečnosť majú...

Signum.legal

Signum.legal

Medzi zákonné povinnosti druhých strán, teda nadväzujúcich poskytovateľov AI, patria napríklad zabezpečenie transparentnosti, ochrana údajov, a bezpečné použitie AI systémov....
reklama