Aj keď éra umelej inteligencie vyvoláva pomerne polarizované názory, je zjavné, že technologický pokrok sa nedá zastaviť ani ignorovať. Potvrdzuje to aj nový nástroj AI od Microsoftu. Digitálny pomocník šetrí čas a urýchľuje bežné pracovné procesy používateľov, súvisiace s aplikáciami Microsoft 365.
Nefinančný audit firiem bude už čoskoro vyžadovať pravidelné vykazovanie informácií o udržateľnosti, týkajúcej sa vplyvu firmy na životné prostredie, komunity a ľudí, so zahrnutím riadenia vrátane kybernetickej bezpečnosti. Začiatkom roka 2025 sa ESG reporting stane povinným najskôr pre vybrané organizácie verejného záujmu.
Pokročilé prepojenie dátových zdrojov zvyšuje vo výsledku kvalitu lekárskej starostlivosti, automatizuje procesy, minimalizuje riziko individuálneho pochybenia a dostupným spôsobom umožňuje zapojiť aj pacienta. Expertný liekový systém Aesculap od GAMO pomáha pri bezpečnej farmakoterapii: kontrole liekových interakcií či kontraindikácií.
Aký je rozdiel medzi zraniteľnosťou, hrozbou, rizikom a udalosťou? Rýchly rozvoj informačných a komunikačných technológií so sebou prinášajú nevyhnutnosť systematicky riešiť ich ochranu. V tejto oblasti existuje množstvo špecifických odborných termínov a my postupne niektoré vysvetlíme.
Tento systém využíva softvér a bezpečnostných expertov, aby poskytol podnikom adekvátne procesy detekcie hrozieb v dnešnom, dátami riadenom svete. Kombináciou správy bezpečnostných informácií (SIM) a správy bezpečnostných udalostí (SEM), umožňuje SIEM profesionálom v oblasti kybernetickej bezpečnosti odhaliť a odstraňovať hrozby v reálnom čase.
Malé firmy sa často mylne domnievajú, že pre kybernetických útočníkov nie sú dostatočne zaujímavým terčom. Podceňujú preto bezpečnostné opatrenia, čo kyberzločinci neváhajú využiť. Následky môžu byť pritom devastačné – od úniku citlivých údajov o zákazníkoch až po finančné straty.
Cez podobnú metaforu sa môžete pozrieť aj na kybernetickú bezpečnosť vo firmách. Častokrát je bezpečnosť opomínaná a odkladaná až do pocitu vyhladovania. Následne sa, veľakrát bez rozmyslu, dôkladného plánu či auditu, nakúpi aj to, čo nie je nevyhnutné.
S nárastom technologických možností a dynamiky trhu začína čoraz viac firiem premýšľať o prechode z VMware ESXi na technológiu Proxmox. Tento strategický krok je často motivovaný snahou nájsť cenovo efektívnejšie a pružnejšie riešenia pre virtualizáciu.
Téma hľadania vhodných pravidiel pre AI je oveľa hlbšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože využívanie umelej inteligencie bude v EÚ regulované aj v oblastiach, v ktorých by to len málokto čakal, napríklad pri výťahoch, dopravných značeniach, alebo dokonca v niektorých medicínskych aplikáciách. Cieľom tohto článku je zoznámiť čitateľov so základným okruhom subjektov, ktorých sa táto regulácia dotkne.
Firmy čakajú prísnejšie pravidlá kybernetickej bezpečnosti. Na Slovensku začne onedlho platiť smernica Európskeho parlamentu Network and Information Security – NIS 2, zaväzujúca k väčšej kontrole a obozretnosti.